„Chcete, aby vaša modlitba priletela k Bohu? Dajte jej dve krídla: pôst a almužnu.“ (svätý Augustín)
V tomto týždni sme zavŕšili 40dňové pôstne obdobie – obdobie prípravy na Kristovo Zmŕtvychvstanie. Aké bolo tohtoročné pôstne obdobie? Výnimočné; poznačené dôsledkami Covid 19, ktorý zúri v celom svete. Prvýkrát sme zažili pôstne obdobie v úplnej izolácii, odstrihnutí od návštevy kostolov, od osobnej účasti na sv. omšiach či pobožnostiach krížovej cesty. Naši štátni predstavitelia nedovolili veriacim legálne sa stretávať pri bohoslužbách v kostole ani v malých spoločenstvách. Vytvorenie spoločenstvá bolo možné iba cez televízne obrazovky. Vďaka nášmu duchovnému otcovi Marekovi naše farské spoločenstvo sa stretávalo pri modlitbe Krížovej cesty a sv. omšiach v piatky a nedele.
Aj keď pandémia prináša rôzne obmedzenia, mnohí veriaci si uvedomujú, že pred Bohom neobstojí argument: Bola pandémia a nemohol/nemohla som Pane pracovať v tvojej vinici. Okrem pravidelných účastí na priamych prenosoch sv. omší a krížových ciest sa zapájali do rôznych modlitieb, ktoré sa ponúkali (modlitba sv. ruženca, Deviatnik k sv. Jozefovi, Jeruzalemský ruženec, …), pravidelnému čítaniu sv. Písma.
Mnohí veriaci prijali ponuku zapojiť sa do pôstnej výzvy v piatok dodržiavať prísny pôst.
Tretím pilierom pôstneho obdobia je almužna. Almužna neznamená iba to, že jednoducho pošleme niekomu pár euro. Almužna môže zahŕňať dávanie peňazí, ale aj milosrdenstvo, láska a dávanie seba samého v službe . Takmer nikto z nás nemôže slúžiť umierajúcim a opusteným v rozvojových krajinách, ale každý môže slúžiť tam, kde je. Len keď sa pozrieme navôkol nás, vidíme veľa príležitosti prejaviť almužnu. Mnohí veriaci finančne podporili Pápežské misijné diela, čím podporili aktivity pre chudobné deti v misijných rozvojových krajinách, miestnu farnosť či už na konkrétny účel alebo na prevádzkové náklady. Viacerí veriaci z našej farnosti sa zapojili do rôznych charitatívnych aktivít a prompte reagovali na naliehavé prosby charitatívnych inštitúcií po celom Slovensku – Slovenskej katolíckej charity, Krízového centra pre opustené matky s deťmi, Komunitné centrum, Krízového centra pre ľudí bez domova alebo aj jednotlivcov, ktorí sa v dôsledku aktuálnej situácie ocitli bez príjmov. Niektorí sa podelili už s nepotrebnými funkčnými vecami, iní sa zriekli svojho luxusu, aby pomohli a boli aj takí, ktorí účelovo zakúpili nové veci, aby takto podporili tých, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou.
Na Veľkú noc sa pripravujeme aj upratovaním; upratovaním svojho vnútra, ale aj upratovaním našich domov a okolia. Aj napriek tomu, že naše kostoly sú zatvorené, veriaci vnímali potrebu pripraviť na Veľkú noc naše kostoly a ich areály, aby boli dôstojne pripravené pre veriacich v prípade uvoľnenia zo strany štátu.
Všetky tieto veci a aktivity neostávajú neviditeľnými – Boh pozná a vidí všetko. Jednotlivci môžu mať dopad na svoje farnosti, lokálne komunity a na životy tých, ktorých poznajú v jednoduchosti a najviac milujúcim spôsobom. Veriaci majú svoje špecifické charizmy, ale všetci slúžia modlitbou, pôstom a almužnou. Tieto tri musia byť pilierom života každého kresťana, a to nielen v pôstnom období, ale počas celého roka.